Menopauza a skóra
Odwieczny problem kobiet dojrzałych. Jak bardzo dojrzałych? Czasami tych po czterdziestce, czasami dopiero po pięćdziesiątce. Bez względu na to, kiedy zaczyna się u Ciebie, objawy i skutki są zawsze te same. Rozprawmy się zatem z menopauzą w kontekście dbania o swoją skórę.
Czym jest menopauza?
Życie kobiety składa się z cykli. Menopauza to etap dotyczący kobiet dojrzałych, związana jest ze stopniowym zmniejszeniem się ilości produkowanych hormonów kobiecych – estrogenu i progesteronu. W którymś momencie po prostu organizm uznaje, że nie będą mu już potrzebne, nie będzie więcej dzieci i rozpoczyna menopauzę.
Objawy menopauzy
Pierwszy, najbardziej widoczny objaw to nieregularne, coraz rzadsze cykle miesiączkowe. Reszta objawów jest bardzo indywidualna, a ich nasilenie może być różne i zależy od trybu życia, kondycji fizycznej pacjentki, nawet od odżywiania i suplementacji. A są to m.in. tak popularne uderzenia gorąca, zmniejszenie wydolności fizycznej (jeśli trenujesz jakiś sport może to być dla Ciebie uciążliwe), ścieńczenie i utrata jędrności skóry, wypadanie włosów i ich przerzedzanie, zaburzenia koncentracji, kołatanie serca. A wszystko to spowodowane jest zmianami hormonalnymi.
Menopauza jest zupełnie naturalnym etapem w życiu kobiety, nie masz obowiązku z tym walczyć ani niwelować objawów z nią związanych. Wiem jednak, że są kobiety, które nie chcą starzeć się szybciej niż jeszcze przed menopauzą. Dla tej grupy mam kilka dobrych wiadomości, bo są sprawdzone i skuteczne sposoby na poradzenie sobie z objawami menopauzy.
Hormonalna terapia zastępcza
Jeśli nie chcesz wchodzić w pełen rozkwit menopauzy, najlepszym remedium będzie zastosowanie hormonalnej terapii zastępczej. Rodzaj preparatu, przy braku przeciwwskazań, dobiera ginekolog. Zachęcam do porozmawiania o tym ze swoim ginekologiem jeszcze zanim wejdziecie w okres menopauzy lub na samym jej początku – wprowadzenie terapii będzie wtedy łatwiejsze i mniej burzliwe.
Mity dotyczące hormonów
Często spotykam się z Waszymi obawami dotyczącymi rozpoczęcia terapii hormonalnej. Jest bardzo wiele mitów, a opinie kobiet, które znacie niekoniecznie są rzetelne i sensowne – częściej tłumaczą sobie w ten sposób inne problemy. To wprowadza w błąd i niepotrzebnie straszy. Przyjrzyjmy się części z nich:
- po hormonach się tyje – NIE! Tyje się od zbyt dużych ilości jedzenia i zbyt małej ilości aktywności fizycznej. W bardziej dojrzałym wieku najczęściej zmniejszamy ilość aktywności, natomiast jemy nadal tyle samo (lub więcej); i to przyczynia się do tycia, nie tabletki z hormonami.
- po hormonach się puchnie – NIEKONIECZNIE! Przyczyną obrzęków najczęściej jest odwodnienie. Jeśli zadbasz o odpowiednią ilość wypijanej wody, obrzęki Ci nie grożą.
- hormony powodują raka piersi / szyjki macicy – NIE! Kobiety stosujące terapie hormonalne są częściej u ginekologa i są częściej wysyłane na badania profilaktyczne w kierunku nowotworów kobiecych. Są zatem częściej i dużo szybciej zdiagnozowane niż kobiety, które na wizyty ginekologiczne chodzą rzadko i nieregularnie. Pamiętaj, że szybko wykryte nowotwory piersi i szyjki macicy mogą zostać całkowicie wyleczone! W tym miejscu przypomnę o konieczności wykonywania cytologii i badania USG piersi raz w roku – pilnujcie tego, bo to może Wam uratować życie! A jeśli hormonów nie zażywasz, to Cię NIE ZWALNIA z obowiązku badań profilaktycznych. Więcej o badaniach USG TUTAJ.
- hormony powodują zakrzepicę – kwestia do przedyskutowania z lekarzem, ale jeśli nigdy wcześniej nie miałaś problemów z drożnością żył, tabletki z hormonami raczej ich nie wygenerują.
Jeśli znasz jeszcze jakieś mity na temat terapii hormonalnych, NAPISZ DO MNIE! Będziemy wspólnie rozwijać ten artykuł 😀
Co się dzieje ze skórą podczas menopauzy
Skóra robi się cieńsza, wiotczeje, pojawiają się głębokie zmarszczki (już nie tylko mimiczne), zwiększa się przeznaskórkowa utrata wody, co zwiększa przesuszenie skóry, maleje zdolność do regeneracji, produkuje się znacznie mniej kolagenu, powstają przebarwienia.
Propozycje medycyny estetycznej
Duże ubytki warto wypełnić kwasem hialuronowym. Dobrze jest pamiętać o regeneracji skóry, a więc o mezoterapii, niciach regenerujących, być może zrobimy u Ciebie zabieg przeszczepu tłuszczu. Przy dużej utracie jędrności w okolicy owalu twarzy przydatne będą HIFU i nici liftingujące. A więcej o zabiegach dla 40- i 50-latek, ogólnie dla kobiet dojrzałych przeczytasz w tych artykułach:
A co z pielęgnacją skóry dojrzałej?
Pielęgnacja to coś, co powinno być z Tobą zawsze, na długo przed menopauzą. Ale w okresie menopauzy lub po niej szczególnie będziesz lubiła kosmetyki, które zadbają nie tylko o nawilżenie, ale także o natłuszczenie skóry. Pokochasz np. Krem Półtłusty lub Serum olejowe czy Witaminowe.
A po więcej w temacie pielęgnacji skóry dojrzałej zapraszam Cię do Marty, najpierw na TĘ STRONĘ, a potem najwyżej na wirtualną konsultację, podczas której dobierzecie pielęgnację idealną.