USG twarzy, czyli diagnostyka w gabinecie medycyny estetycznej

USG to nieinwazyjna, bezbolesna i całkowicie bezpieczna dla Pacjenta metoda służąca obrazowaniu narządów wewnętrznych. Za jej pomocą można określić ich kształt, położenie, wielkość, strukturę, unaczynienie oraz pozwala uwidocznić wiele patologii, takich jak torbiele, naczyniaki czy guzy… Ale jak to się ma do wizyty w gabinecie lekarza medycyny estetycznej?

Diagnostyka ultrasonograficzna (USG)

Każdy z nas zapewne wie, jak wygląda badanie USG. Badania ultrasonograficzne są bardzo powszechne, a najczęściej można się spotkać z badaniami tarczycy, brzucha czy piersi. USG jest pierwszym wyborem przy diagnostyce różnych chorób – od zwykłej niestrawności po choroby nowotworowe. Przy prostych, nieszkodliwych przypadkach często na nim diagnostyka się kończy, czasem jednak rozszerza się ją o kolejne badania.

Zalety badań USG

Badania USG są przede wszystkim całkowicie bezpieczne dla Pacjenta. Nie ma żadnych ograniczeń w wykonywaniu ich, można je powtórzyć w krótkim okresie czasu. Badania USG są bezpieczne nawet dla kobiet w ciąży (i szczególnie pożądane, z uwagi na pierwsze zdjęcia dziecka).

USG twarzy w medycynie estetycznej

Dobrze znamy badania USG brzucha czy piersi. A co oferuje ultrasonografia w gabinecie lekarza medycyny estetycznej?

Leczenie powikłań

Badanie USG twarzy jest niezbędne przy leczeniu powikłań po zabiegach estetycznych. Nie jest to niestety miły temat, jednak jest coraz więcej powikłań po zabiegach, które wykonywały osoby do tego nieuprawnione (niebędące lekarzem). Wizytę z Pacjentką z powikłaniem z innego gabinetu obowiązkowo zatem rozpoczniemy od badania USG twarzy, które powie nam gdzie i na jakie głębokości był podany kwas hialuronowy (wypełniacz) czy nici liftingujące. W badaniu USG twarzy zobaczymy obrzęki, ropnie, a nawet sprawdzimy drożność naczyń w obrębie twarzy (bardzo ważne przy podejrzeniu martwicy tkanek). Ponadto, dzięki badaniu USG będę w stanie precyzyjnie podać hialuronidazę, jeśli zachodzi potrzeba rozpuszczenia źle podanego wypełnienia lub podać inny lek w konkrente miejsce w skórze wymagające tego.

Planowanie zabiegów

USG jest szalenie przydatne przy terapii powikłań zabiegów estetycznych, i najczęściej w takich sytuacjach wykonuje się to badanie. Jest też przydatne przy planowaniu kolejnych zabiegów estetycznych, niekoniecznie poprzedzonych niepowodzeniami. Jeśli Pacjentka przyjdzie do mnie z niedawno wykonanym zabiegiem w innym gabinecie, ale nie jest to zabieg powikłany (i tylko takich Wam życzę!), USG twarzy jest nieocenioną pomocą przy planowaniu dalszych zabiegów w taki sposób, żeby ominąć poprzednie działania i bezpiecznie wykonać kolejne zabiegi. USG wykorzystamy też do oceny efektów zabiegów estetycznych.

Czy warto zrobić USG twarzy?

USG twarzy jest niezbędnym pierwszym krokiem przy leczeniu powikłań po zabiegach. Najczęściej, Pacjentka nie wie, w które dokładnie miejsca i na jaką głębokość miała podany wypełniacz, a podczas badania USG uzyskamy taką informację ze 100% pewnością. W sytuacji terapii powikłanego zabiegu nie tyle warto wykonać USG twarzy, ale wręcz należy to zrobić.

USG twarzy warto wykonać też w sytuacji, kiedy dopiero zaczynasz swoją przygodę z zabiegami estetycznymi – podczas badania ocenimy stan i grubość skóry, mięśni oraz tkanki tłuszczowej, uwidocznimy naczynia (co jest szalenie istotne przy planowaniu zabiegów), wykluczymy (lub potwierdzimy) obecność wysięków czy stanów zapalnych lub innych chorób skóry.

Podsumowując, zdecydowanie WARTO! Badanie USG twarzy dostarcza nam informacji niezbędnych do ułożenia idealnego planu zabiegowego. Przy leczeniu powikłań jest natomiast absolutnie niezbędne.

Chcesz umówić się na badanie USG twarzy?

  • zadzwoń, tel. 668 604 333 (rejestracja czynna w dni powszednie, godz. 10-16),